ID dat.schr.: 8t9arye
Č.účtu: 1762132389/0800
Bezpečně na koloběžce
Klasické koloběžky, tak elektrokoloběžky jsou velmi oblíbené nejen u dětí a mládeže, ale také u dospělých. Bohužel ne všichni, jenž na nich jezdí, dodržují pravidla bezpečné jízdy a tím riskují nejen svůj život a zdraví, ale také ostatních účastníků silničního provozu. Pojďme si nyní tyto pravidla bezpečné jízdy společně připomenout.
Důležité je vědět, že osoby jedoucí na koloběžce jsou podle zákona o silničním provozu považovány za cyklisty, a proto pro ně platí stejná pravidla, jako pro osoby jedoucí na jízdním kole. Na koloběžkách můžeme jezdit na silnicích nebo cyklostezkách, a to vždy při jejich pravém okraji. Naopak na chodníku či k přejíždění přechodu pro chodce koloběžku k jízdě užít nesmíme a měli bychom ji vést vedle sebe. Rychlost jízdy na koloběžce či elektorokoloběžce je potřeba vždy přizpůsobit danému terénu, dopravní situaci a také svým schopnostem. Během jízdy bychom nikdy neměli mít v uších sluchátka, jelikož pak neslyšíme, co se děje kolem nás, a to se nám může ošklivě vymstít.
Pro koloběžky platí stejná povinná výbava jako pro jízdní kola. Řadíme zde:
A jak je to s používáním ochranné přilby?
Ochrannou přilbu musí mít podle zákona při jízdě na koloběžce osoby mladší 18 let. Ovšem používat ochrannou přilbu by měli při jízdě na koloběžce všichni bez rozdílu věku, protože přilba může v případě pádu zachránit život a zdraví. Každá přilba, která prodělala jakýkoliv náraz, musí být vyřazena z používání, a to i když nejeví zřetelné známky poškození. Na přilbě může dojít k mikroskopickým trhlinkám, které nejsou pouhým okem viditelné, a tak přilba ztrácí svoji účinnost v případě dalšího nárazu. Při jízdě na koloběžce je vhodné použít také cyklistické rukavice a pevnou obuv.
Cyklisté, mezi které řadíme také osoby jedoucí na koloběžce, jsou z hlediska zákona o silničním provozu považováni za řidiče. To mimo jiné znamená, že na koloběžce je zakázaná jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných a psychotropních látek.
Výše zmíněná pravidla je potřeba mít během jízdy na koloběžce stále na paměti. Proto je novojičínští policisté ve spolupráci s krajským koordinátorem BESIP v pátek 14. července připomínali návštěvníkům Pusteven v Beskydech. Právě odtud vede do Trojanovic tzv. Knížecí cesta, která je mezi milovníky koloběžek velmi oblíbená. Bohužel 7. července 2023 zde došlo k vážné dopravní nehodě, kdy šestapadesátiletá žena jedoucí na koloběžce nepřizpůsobila rychlost své jízdy místnímu terénu a v prudké zatáčce upadla na zem. Během pádu si způsobila těžká zranění a musela být letecky transportována do nemocnice. Od začátku letošního roku na Knížecí cestě policisté evidují ještě jeden případ dopravní nehody osoby jedoucí na koloběžce. Koncem května zde devatenáctiletý mladík rovněž nepřizpůsobil rychlost jízdy místnímu terénu a začal před jednou ze zatáček prudce brzdit, přičemž přepadl přes řídítka. Během nehody mladík utrpěl těžká zranění. Obě zmíněné osoby měly během pádu ochrannou přilbu. Kdyby tomu tak nebylo, tak by dopravní nehody nejspíše skončily tragicky. Na tyto nešťastné události policisté nereagovali pouze výše uvedenou preventivní akcí, ale také zvýšením silničním dohledem v této oblasti.
Na Dušičky bezpečně
Za volantem
Na Dušičky, které každoročně vychází na 2. listopadu, vyráží lidé na hřbitovy uctít památku svých zesnulých a je tak potřeba počítat s větším provozem a větším rizikem vzniku dopravních nehod. Proto je nutné dané dopravní situaci přizpůsobit rychlost jízdy a dodržovat bezpečné rozestupy mezi vozidly. Řidiči by měli být obzvlášť opatrní a obezřetní, jelikož je potřeba samozřejmě také počítat s větším pohybem chodců.
Na cesty v tento den vyráží i tzv. sváteční řidiči, kteří usedají za volant jen párkrát do roka. Proto bychom chtěli apelovat na ostatní řidiče, aby byli trpěliví, ohleduplní a tolerantní. Co se týče svátečních řidičů, tak by si měli sami zvážit, zda si troufnou na Dušičky vyjet do hustého provozu, na přeplněné parkoviště, kde je to v určitých chvílích náročné i pro zkušené řidiče. Pokud se na to sváteční řidič necítí, je lepší se na dopravě domluvit s ostatními rodinnými příslušníky, aby jej na hřbitov zavezli, popřípadě využít MHD.
Pěšky
Na větší provoz si musí dávat pozor také ti, kteří budou vyrážet na hřbitovy pěšky. Je potřeba přecházet nejlépe na přechodu pro chodce. Vždy se před ním zastavit, řádně se rozhlédnout a vstoupit do vozovky až ve chvíli, kdy je to opravdu bezpečné. Pokud v daném místě není přechod pro chodce (povinností je, užít jej, pokud se nachází do 50 metrů), tak je potřeba přecházet na rovném úseku, nikdy ne například v křižovatce či za zatáčkou. Den, kdy uctíváme památku zesnulých je krátce po té, co nastává změna času. Dříve se tak stmívá a samozřejmě mohou nastat také podzimní rozmary počasí, jako je mlha či hustý déšť. Chodci by tak měli mít vždy na sobě nějaký reflexní prvek a být dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu. Důležité je, vyhýbat se také tmavému oblečení a raději zvolit světlejší barvy.
Pozor na krádeže
Bohužel zvýšeného pohybu osob, kteří se vydávají na hřbitov uctít památku svých zesnulých, využívají pachatelé majetkové trestné činnosti, kdy často dochází ke krádežím. Proto není vhodné sebou na hřbitov brát například větší finanční hotovost či jiné cennosti. Zloděj dokáže využít pouhé chvilky nepozornosti, aby si přisvojil například kabelku odloženou vedle hrobu. Své věci je proto potřeba mít vždy ve své blízkosti a na očích.
Pokud ke hřbitovu jedeme vozidlem, je nejlepší jej zaparkovat na osvětleném místě, které je frekventované. Je nutné také myslet na to, že auto není trezor, nenechávat v něm cennosti ale ani žádné další věci. Stačí prázdná igelitka například na zadním sedadle vozidla, u které si pachatel bude myslet, že v ní něco je a rozbije kvůli toho boční okno a majiteli tak vznikne finanční škoda. I zdánlivě bezcenná věc může zloděje zlákat k vloupání do automobilu. Před odchodem od vozidla je potřeba vždy zkontrolovat uzavření všech oken a uzamčení všech dveří.
Bohužel dochází i ke krádežím věcí ze samotných hrobů. Nejčastěji jde například o svíčky, věnce, sošky a různé dekorativní předměty. V některých případech poškození nedokáží policistům popsat odcizené věci. Proto je dobré fotograficky zadokumentovat původní stav hrobu.
Z pohledu policie
Policisté v den Památky zesnulých zvýší dohled nad bezpečnosti silničního provozu, převážně tedy u hřbitovů a na příjezdových cestách k nim. Stanoviště jsou vždy stanoveny podle místních znalostí s ohledem na lokalitu a zkušenosti z předchozích let. Policisté budou dohlížet na dodržování rychlosti jízdy, na technický stav vozidel a dodržování ostatních pravidel bezpečné jízdy. Zaměří se také na bezpečnost chodců, veřejný pořádek či na prevenci před krádežemi.
por. Mgr. Darina Veselá
oddělení prevence
Svátek má Renáta
Zítra má svátek Agáta
Slunce vychází:7:05
Slunce zapadá:18:02
Spolupracujeme
Dotace a projekty