Dnes má svátek: Emanuel Zítra: Dita Pozítří: Soňa
csenfrdeplptruskes

Bravantický Brumla 1/2017

 

Slovo starosty:

Dámy a pánové, vážení občané Bravantic,

dovolte, abych Vám popřál do nového roku 2017 všechno jen to nejlepší, hodně zdraví a aby se každému z Vás splnilo to, co si přeje s příchodem nového roku. 

Opět i tento nadcházející rok bude ve znamení oprav budov i místních komunikací, jejímž majitelem je obec Bravantice. Se všemi podrobnostmi Vás blíže seznámím na veřejné schůzi v měsíci březnu. O přesném termínu konání schůze budete informováni obvyklým způsobem, tj. plakáty a hlášením v rozhlase.

Chtěl bych Vás krátce informovat o ordinaci MUDr. Fojtíkové, která
2. 1. 2017 své působení v obci Bravantice ukončuje
. Bylo dohodnuto, že ordinaci po MUDr. Fojtíkové převezme MUDr. Bočková a od 2. 1. 2017 bude pokračovat. Bohužel v měsíci listopadu 2016 MUDr. Bočková sdělila, že dostala nabídku v Klimkovicích a tedy že do Bravantic nenastoupí. 


Kontaktovali jsme dostupné lékaře v okolí, ale nenašel se nikdo, kdo by chtěl ordinaci MUDr. Fojtíkové převzít a do Bravantic nastoupit. 

I přes tento neúspěch se alespoň podařilo zajistit u MUDr. Bočkové, že část pacientů z Bravantic převezme. Jedná se cca o 150 pacientů, kteří ale musí jezdit do Klimkovic, protože lékařka ordinovat v Bravanticích nebude. Je vytvořen seznam zájemců, se kterým se MUDr. Bočková seznámí a zájemce převezme do své péče. 

Starosta obce Bravantice Ivo Kočíš

Farnost Bravantice Vás srdečně zve na 
Pouť ke cti svatÉho Valentina
12. Února 2017 
mŠe sv. v 10 . 30 hod.
Hl. celebrant: P. Vojtěch JanŠta
Po mŠi sv. nÁsleduje společné setkÁnÌ
 a občerstvení poutníků v Kulturním domě.
DoprovodnÝ program zajiŠtěn.


Senior klub

Senior klub Bravantice vstupuje v roce 2017 do desáté sezony své existence a tak bychom si chtěli popřát hodně zdraví, úsměvů, energie do další činnosti a zároveň pozvat mezi nás nové zájemce. Přijďte, nebojte se nás, bude Vám s námi dobře. Velké díky panu Josefu Palíkovi, který vede kroniku Senior klubu. Je velice pěkná a vkusná. Každý rok zaznamenává a doplňuje fotografiemi.

Akce:
• 16. 10. 2016 jsme navštívili představení „PLES V 0PEŘE“ v divadle Jiřího Myrona v Ostravě.
• 9. 12. proběhlo v KD ukončení roku tzv. „VÁNOČNÍ VEČÍREK“ se skvělou večeří, zákuskem, tombolou a zábavou. Na takových setkáních se probere všechno.
• 24. 3. 2017 je naplánovaná výroční členská schůze SK, také zvaná „VÍTÁNÍ JARA“. Určitě bude zase dobře.

Senior klub přeje všem našim spoluobčanům hodně zdraví, štěstí, lásky a setkávání jen s dobrými lidmi.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Zprávičky z naší školy a školičky

zpivanivystoupeniDSCN9515

Vážení občané a milí přátelé školy,

chtěli bychom Vám poděkovat za hojnou účast na našich Vánočních zpěvech v kostele sv. Valentýna, které pro Vás připravili žáci a děti z MŠ a ZŠ Bravantice. Zpěvem koled, shlédnutím vánoční hry, včetně hudebního vystoupení dechového kvarteta, jsme si přiblížili poselství Vánoc. 

Zároveň bychom chtěli popřát všem občanům úspěšný vstup do nového roku.

Naše škola má připraveno pro 2. pololetí školního roku 2016/2017 množství aktivit, které se týkají nejen výuky, ale především využití volnočasových aktivit pro děti a žáky.

Nové motto, které nás bude provázet zní: „ Učení, činnost, experimenty a zábava…“

V ZŠ opět od ledna budou probíhat odpolední aktivity pro žáky:
• kroužek – dopravní výchova
• kroužek – informatiky
• kroužek – anglického jazyka pro MD a SD
• kroužek – sportovní činnosti
• kroužek – lit.-dramatický
• kroužek – speciální nápravné péče
• kroužek – taneční ZUMBA

Leden 2017 
10. 1. – informativní schůzka s rodiči od 15.00 hod.
27. 1. – tradiční školní ples v KD Bravantice Zveme všechny příznivce na školní ples, výtěžek z akce je pro Vaše děti.
31. 1. – předání výpisu vysvědčení

Jiné aktivity:
příprava žáků na školní kolo v recitační soutěži, matematická soutěž Z5, čtenářské dílny v Knihovně v Bílovci, …testování žáků KALIBRO, PYTHAGORIÁDA …

Únor 2017
 3. 2. – pololetní prázdniny 
13. 2. – 17. 2. – jarní prázdniny 

Jiné aktivity: 
preventivní program – prevence nežádoucích jevů BUĎ OK nezisková organizace Renarkon, bádání ve škole – projektová dílna, okrsková soutěž v recitaci, příprava žáků na sportovní utkání ve vybíjené…

Březen 2017
18. 3. – Dětský maškarní ples pro obec v KD Bravantice 

Jiné aktivity:
dokončení čtenářských dílen v knihovně, projekt Čteme s radostí, příprava žáků na vítání jara – projektová enviromentální výchova ve škole a školce.

Upozornění pro zákonné zástupce:
Změnou školského zákona a jeho novelizací dochází ke změně zápisů do 1. ročníku ZŠ a MŠ:
Zápis do 1. ročníku ZŠ se uskuteční v období: duben 2017 v budově ZŠ (dříve únor).
Zápis dětí do mateřské školy se uskuteční v období: květen 2017 v budově MŠ.

Veškeré aktuální informace můžete shlédnout na našich webových stránkách: www.zsamsbravantice.webnode.cz (máme nový odkaz v sekci MŠ Bravantice /nový web školky/ jsou tam info a fotodokumentace).

Mgr. S. Tulisová, řed. ZŠ a MŠ Bravantice


Sokol

 Vážení spoluobčané, tímto bychom Vám chtěli popřát pevné zdraví v novém roce. Budeme rádi, pokud si najdete čas a přijdete nás povzbudit při našich sportovních aktivitách.

Od 8. 1. 2017 začínají tréninky v hale v Dolní Lhotě. 8. 1. 2017 začínají muži, potom každou lichou neděli, každou sudou neděli mají trénink žáci ve stejném čase. Odjezd od obecního úřadu v 14.30 hod. Jestli počasí dovolí, rádi bychom zorganizovali pochod kolem Bravantic, termín bychom upřesnili.

Výsledkové tabulky 2016/2017

Žáci okresní soutěž skupina B – podzim
  Družstvo Záp. V R P Skóre Body
1. Bravantice 7 6 1 0 47:14 19
2. Děrné 7 6 1 0 35:4 19
3. Spálov 7 3 2 2 34:23 11
4. Jeseník 7 3 0 4 21:15 9
5. Vražné 7 2 2 3 13:18 8
6. Jakubčovice n/O 6 1 1 4 11:27 4
7. Heřmanice 7 1 1 5  10:63 4
8. Kujavy 6 0 2 4 14:21 2
Muži III. třída – podzim
  Tým Z V VPP PPP P Skóre B +/-
1. Sokol Žilina 11 7 2 1 1 21:12 26 -11
2. TJ Trojanovice-Bystré 11 7 1 1 2 20:13 24 -6
3. FK Hodslavice 11 6 1 1 3 29:26 21 -15
4. Sokol Sedlnice 11 5 1 2 3 24:19 19 -4
5. FK Bartošovice 11 5 1 1 4 22:20 18 0
6. Sokol Bravantice 11 4 2 1 4 20:18 17 (-1)
7. TJ Petřvald B 11 4 1 2 4 18:15 16 -1
8. FK Bílov 11 1 5 2 3 22:23 15 (-3)
9. Sokol Zbyslavice 11 3 1 3 4 28:28 14 (-4)
10. Primus Příbor 11 4 1 0 6 22:31 14 (-1)
11. Spartak Lubina 11 3 0 2 6 13:17 11 (-16)
12. Sokol Hostašovice 11 1 0 0 10 12:29 3 (-12)

Hasiči informují

V prosinci se konala v klubovně hasičské zbrojnice Výroční valná hromada, kde se shrnula celoroční práce našeho sboru. Součástí bylo mimo jiné ocenění 26 členů našeho sboru medailemi Za věrnost, která se uděluje členům za dlouholetou aktivní činnost ve sboru.

 V novém roce kroužek mladých hasičů začne od 4. ledna každou středu od 16.00 – 18.00 hodin v tělocvičně místní školy. Tam také mohou přijít i noví zájemci, kteří se naučí základní hasičské dovednosti, budou jezdit na požární soutěže v rámci pohárové ligy mladých hasičů Florianek Cup. V minulém roce si z této celoroční soutěže přivezli všichni zasloužená ocenění.

Připomínáme, že náš sbor se přihlásil do programu Recyklujte s hasiči, a proto provádíme sběr elektrospotřebičů v obci a také provádíme sběr PET láhví. Prosíme proto občany, aby své nefunkční televize, pračky, ledničky a jiné elektrospotřebiče, nebo PET láhve přivezli nejlépe po telefonické domluvě do hasičárny. Bližší informace na tel. 739 420 198, 604 149 323, na našich webových stránkách nebo na vývěsní hasičské tabuli před obecním úřadem. Výtěžek z tohoto programu bude použit pro naše mladé hasiče.

3. a 4. března od 20.00 hod. Vás všechny zveme do místního kulturního domu na každoroční Pochování Basy. Pohoštění, hudba a zábava je zajištěna. Lístky budou 14 dní před akcí v předprodeji u paní Buršové. Těšíme se na Vás.

Naše web.stránky:
bravantice.ikpo.cz/sdh
sdhbravantice.webnode.cz


MYSLIVECKÉ SDRUŽENÍ SEZINA

Příroda a myslivost
Mezi nejvýznamnější úkoly myslivosti se řadí zejména péče o společné životní prostředí, do kterého patří také naše volně žijící zvěř. Trvalá krajinná zeleň má nezastupitelnou roli při jeho utváření.
Uplynulo deset let od doby, kdy jsme s panem starostou obce I. Kočíšem zahájili řízení o využití bývalé pískovny v prostoru zvaném Cihelna, který byl zavezen zeminou při výstavbě dálnice D1. Po usilovných jednáních s Řed. silnic a dálnic, Pozemkovým úřadem, Pozemkovým fondem a Lesy ČR, bylo dosaženo dohody. Se společností Lesy, sady a zahrady Ostrava jsme zpracovali projekt, který zahrnoval vytvoření dočasného a trvalého remízu v této lokalitě. Pozemek byl oplocen, dočasný remíz byl oset směskou a v trvalém remízu bylo započato s výsadbou plodonosných dřevin a keřů. Po deseti letech usilovné péče o výsadbu, další dosadbu, vyžínání a ošetřování byl vytvořen remíz, který přináší zásadní obrat v této části krajiny. Podstatně se zlepšila potravní nabídka pro zvěř, bylo ovlivněno místní mikroklima a tím zlepšení úkrytových možností zvěře před nepřízní počasí, došlo ke zlepšení krytových příležitostí před šelmami, dravci a lidmi, ke zlepšení klidových a orientačních možností a tím i hnízdících příležitostí. Byl vytvořen obraz domova, který poutá zvěř k místu narození a tím i zabraňuje k migračním snahám.
Bylo zde vytvořeno biocentrum význačné hodnoty, které již dnes přináší kýžené výsledky v reprodukci drobné užitkové zvěře. V příštím příspěvku se zmíním o dalších úpravách v naší krajině.
Členové našeho spolku přejí všem občanům do příštího roku vše dobré a láska k přírodě a její ochraně ať nalezne odezvu i ve vašich srdcích.

Zdeněk Pilich

 


Skauti

tri kralove

Tříkrálová sbírka

Blížící se svátek Tří králů je v naší zemi již tradičně spjat s Tříkrálovou sbírkou, do které se zapojíme i my v Bravanticích. V pátek 6. ledna se vydáme se skauty koledovat na práh vašich domů, abychom vám přinesli poselství o narození Božího syna a popřáli šťastný nový rok, přinesli drobný dáreček a poprosili o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity ČR.

 Výtěžek Tříkrálové sbírky 2017 bude určen na pomoc lidem, kteří si sami pomoci nedokáží, a to kvůli stáří, nemoci, hendikepu či sociální situaci.

Nový rok plný nezapomenutelných chvil přejí skauti z Bravantic.


Rybáři

Listopadový republikový sněm Českého rybářského svazu vyzvedl nutnost věnovat se nadále vytváření hospodářských, ekonomických a organizačních podmínek pro zachování územního a celosvazového rybolovu. To platí i o všech šedesáti místních organizacích moravskoslezského územního svazu ČRS, včetně naší organizace v Bravanticích, která plně tyto záměry podporuje.

MO ČRS Bravantice, zapsaný spolek, se stará už 21. rok o krajem nám svěřenou nádrž, kterou od roku 2016 vlastní náš moravskoslezský územní svaz. Hospodaříme nově tedy ve vlastním revíru a je na nás, aby byl atraktivní pro všechny rybáře zarybněním, čistotou prostředí i pohodou při rybolovu. 

Jak se nám to dařilo v minulém roce, to budeme hodnotit na členské schůzi, která se uskuteční v kulturním domě v Bravanticích v sobotu 14. ledna 2017 od 9. hodin. Součástí schůze bude prodej členských známek a rybářských povolenek na rok 2017 i poslední příležitost pro všechny naše členy odevzdat záznamy o úlovcích za uplynulý rok.  

Pro úplnost uvádíme ještě další termíny pro prodej: budou to soboty 28. ledna, 11. a 25. února, 25. března a 29. dubna, kdy je zároveň poslední termín pro zaplacení členství.

Na výborové schůzi MO ČRS jsme potvrdili také termíny dvou rybářských závodů, které se uskuteční letos v sobotu 13. května a noční – dvoudenní závody 25. a 26. srpna 2017.

V neposlední řadě upozorňujeme rodiče, kteří chtějí mít doma rybáře z řad svých dětí, aby se informovali o schůzkách na www.okoun.webnode.cz. Opět platí, že děti od 6 do 15 let mohou získat krajskou mimo pstruhovou povolenku na rok 2017 zdarma!

S5031688S5031687

 


Společenská rubrika

Jubilanti - významné životní jubileum oslaví: 

 • DULOVCOVÁ Helena 75 let
 • MACÁKOVÁ Zuzana 70 let
 • TOMÁŠKOVÁ Helena 70 let
 • BÁLÍK Milan 65 let
 • KISSOVÁ Libuše 65 let
 • MIČULKOVÁ Věra 65 let
 • JANUROVÁ Eva 60 let
 • HOŇKOVÁ Jiřina 60 let
 • VOJTKOVÁ Věra 60 let

   

Narodili se nám
 • ROZPRYMOVÁ Terezie
Opustil nás
 • MUCHOVÁ Jiřina
 • STARÝ Jaromír

  Věnujme tichou vzpomínku.

Všem jubilantům i novým
občánkům přejeme mnoho zdraví,
štěstí, lásky a rodinné pohody.


pdf Bravanticky Brumla 1/2017 (3.85 MB)

Vytisknout E-mail