Dnes má svátek: Emanuel Zítra: Dita Pozítří: Soňa
csenfrdeplptruskes

Bravantický Brumla 3/2018


Slovo starosty:

 Vážení občané Bravantic, 

přiblížil se čas dovolených, dovolte mi, abych Vám popřál příjemné, krásné a ničím nerušené prázdninové dny. Zase jsme postoupili kousek vpřed zlepšováním životního prostřední v obci. Výstavba chodníku se blíží k závěru, po jejím ukončení bude provedena pokládka nového asfaltového povrchu na komunikaci přes obec. Opravy komunikace by měly být hotovy do konce srpna 2018. V polovině července 2018 bude zahájena výstavba místní komunikace vedoucí od hlavní cesty na Hipodrom Bravantice. Cesta se bude upravovat na základě požadavků podnikatelů, kteří budou podnikat na pozemcích pana Mgr. Jiřího Svobody. Obec Bravantice se nebude na této cestě finančně podílet, vše bude hrazeno z prostředků Moravskoslezského kraje. Tato cesta bude přibližně po dobu tří měsíců zcela uzavřena. Jedná se tedy o období od 15. 7. 2018 do 15. 10. 2018. Poslední akce, která nás ještě čeká je odtěžení nánosu v toku Seziny. Vše je projednáno s Povodím Odry. Závěrem mi dovolte, abych Vás jménem obce a sportovního klubu Sokol Bravantice, pozval dne 14. 7. 2018 od 09.00 hod do areálu hřiště na shlédnutí turnaje v malé kopané o PUTOVNÍ POHÁR STAROSTY OBCE.

Starosta obce Bravantice Ivo Kočíš


Blahopřejeme panu Kotrlovi P. k udělení Zlaté medaile Prof. Mudr. Jana Janského za 40 bezpříspěvkových odběrů krve!


TURNAJ V MINIFOTBALE o PUTOVNÍ POHÁR STAROSTY OBCE

14. 7. 2018 od 09.00 hod. areál hřiště TJ SOKOL BRAVANTICE občerstvení zajištěno


Senior klub

Naše jarní akce úspěšně proběhly. Musíme vyzdvihnout „TRADIČNÍ SMAŽENÍ VAJEČINY“. Díky všem, kteří přišli a dobře se bavili, je tato akce hodnocena na výbornou. Další hezká akce byl zájezd do cukrářské výrobny „MARLENKA“. Tam jsme si prohlédli výrobní areál, poseděli u kávy a ochutnávky jejich cukrářských výrobků. Nakoupili dobroty a jeli dál.

V letních měsících máme dvě akce: 

 • 3. 7. v 15.00 hod. připomínáme všem členům, že proběhne v Obecní hospodě v Bravanticích tradiční „Tvarůžkobraní“. POZOR! Ne Mexiko, ale BRAVANTICE.
 • 16. 8. se uskuteční zájezd do Olomouce na výstavu „Flora“. Dále navštívíme Čechy pod Košířem. Prohlédneme si zámek a muzeum historických kočárů. Odjezd v 7.30 a nečlenové klubu zaplatí 200,- Kč. Zájemci se mohou hlásit u paní Pospíchalové tel. 728096387. Hezké a odpočinkové léto přeji senioři z Bravantic.

Zprávičky z naší školy a školičky

Vážení příznivci školky a školy,

Vážení příznivci školy a školičky, závěr školního roku byl slavnostně ukončen 29. června 2018, kdy našim žákům bylo předáno vysvědčení za celoroční úsilí. Rozloučili jsme se s žáky 5. ročníku, kteří přestupují do ZŠ TGM Ostravská ul. v Bílovci a na Gymnázium do Bílovce. Na památku obdrželi pamětní listy, trička a upomínkové předměty z obce Bravantice. Za významnou reprezentaci školy ve sportovních, matematických, jazykových, literárních, dopravních a pěveckých soutěžích získali pochvalu ředitele školy tito žáci: Vít Kopecký, Markéta Kremzerová, Jan Mordáč, Maxián Pieš, Kristýna Roncová, Jan Šprla, Václav Vřeský, Kristián Dubáč, Anna Timošová, Michal Janoušek, Štěpán Meluch, Tereza Lesáková včetně našich prvňáčků. Poděkování patří našim pedagogům a celému kolektivu ZŠ a MŠ Bravantice za jejich celoroční práci. Také naši nejmenší z mateřské školky se rozloučili 28. června 2018 na zahradě MŠ se svými kamarády, kteří po prázdninách nastoupí do 1. ročníku ZŠ. Paní učitelky připravily pro děti krásné šerpy, knížky, pastelky a jiné drobnosti a společně s rodiči si užili pěkné odpoledne. Aby naše školka byla ještě pěknější, než je, probíhá během prázdnin rekonstrukce sociálního zařízení, včetně zhotovení nových odpadů, elektroinstalace, obkladů, výmalby, podlah s novými záchodky, umyvadly a vybudováním sprchovacího koutu. Veškeré sociální zařízení bude přizpůsobeno věkovým parametrům dětí v MŠ dle hygienických parametrů. Věříme, že rekonstrukce bude probíhat podle plánu a nové prostory budou připraveny k otevření 3. září 2018. Děkujeme všem rodičům, kteří pochopili danou situaci a vyšli nám vstříc s omezeným provozem mateřské školy v prostorách školní družiny. Pro nový školní rok 2018/2019 připravujeme:

 • Změna provozu školní družiny: ranní provoz školní družiny od 6.15 do 7.30 hodin, odpolední od 11.30 do 15.30 hodin. Školní družina provozuje svoji činnost v prostorách školy.
 • 3. září 2018 – slavnostní zahájení školního roku 2018/2019, kdy přivítáme naše prvňáčky.
 • 3. září 2018 – zahájení provozu v mateřské škole.

Přejeme všem žákům a dětem slunečné a pohodové prázdniny. Sledujte stránky ZŠ a MŠ Bravantice: www.zsamsbravantice.webnode.cz.

Mgr. S. Tulisová, řed. ZŠ a MŠ Bravantice


Skauti

Bravantičtí skauti bojovali v krajském kole Závodů vlčat a světlušek v Klimkovicích!

V sobotu 16. 6. 2018 byl pro náš skautský oddíl velkým dnem. Naše družina Panterů, skládající se z Orla, Vlka, Kopce, Pavouka, Pomeranče, Myšky a Hvězdičky, se totiž poprvé zúčastnila krajského kola Závodu vlčat a světlušek (ZVaS), který se pořádal v Klimkovicích a nesl se v duchu včel. Úkolem hlídek bylo nasbírat co nejvíce pylu. Konkurence byla veliká. Soutěžili jsme celkem s 26 hlídkami! S ukázkovou spoluprací jsme plnili různorodé úkoly, které nás čekaly na cestě za vítězstvím. Zkoušeli jsme například postavit stan, orientovat se v mapě, udělat pomazánku, nebo třeba vyhledávat dopravní spoje. Naše družina zde bojovala, seč jen mohla, aby se v závodech umístila co nejlépe. Bohužel, naše síla a odhodlání nestačily na zkušenosti našich bratrů a sester z jiných oddílů, a tak jsme se umístili na 4. místě (ze spodu ☺). Ačkoliv jsme si domů přiváželi drobet smutku, jsme zároveň nesmírně pyšní, kam až jsme se dokázali probojovat, a že jsme mohli poznat plno nových přátel. Před vítězi z ostravského Přístavu Eskadra s pokorou smekáme, ale vězte, že my se jen tak nevzdáváme a bezmezně věříme, že příští Závody vlčat a světlušek nejen zazáříme, ale také je i vyhrajeme!

Držte nám do příští sezóny palce!

Veverka


Sokol

Blahopřejeme naším žákům, kteří i přes odchody starších hráčů neudělali ostudu a skončili v letošním ročníku na třetím místě. Zároveň děkujeme všem, kteří se podílejí na jejich přípravě. Rovněž blahopřejeme k výkonům naším mužům, u kterých se snažíme do mužstva zapracovat mladší hráče. Taky tady děkujeme všem, kdo pomáhá s přípravou a pořádáním domácích zápasů.

 

Muži – III.třída Výsledkové tabulky 2017/2018

Rk

Družstvo

Záp.

V

R

P

Skóre

Body

Penalty +

Penalty -

1.

Sedlnice

26

21

0

5

89:48

63

2

2

2.

Příbor

26

19

0

7

97:46

59

1

3

3.

Bludovice

26

20

0

6

80:41

58

2

0

4.

Štramberk

26

17

0

9

80:52

50

3

2

5.

Žilina

26

15

0

11

76:52

47

1

3

6.

Zbyslavice

26

15

0

11

70:74

41

5

1

7.

Olbramice

26

12

0

14

57:59

38

3

5

8.

Bartošovice

26

12

0

14

57:72

35

2

1

9.

Mořkov B

26

11

0

15

59:59

34

4

5

10.

Bravantice

26

12

0

14

58:76

32

5

1

11.

Petřvald B

26

11

0

15

55:65

31

3

1

12.

Ženklava

26

7

0

19

46:78

23

1

3

13.

Bílov

26

5

0

21

50:88

18

2

5

14.

Vražné

22

5

0

21

46:110

17

0

2

Žáci – Okresní soutěž sk. B

Rk

Družstvo

Záp.

V

R

P

Skóre

Body

1.

Jistebník

10

8

1

1

63:22

25

2.

Spálov

10

7

1

2

62:17

22

3.

Bravantice

10

5

3

2

37:27

18

4.

Suchdol

10

3

2

5

31:43

11

5.

Fc Bílovec

10

2

1

7

18:45

7

6.

Heřmanice

10

1

0

9

13:70

3


Hasiči informují

Sbor dobrovolných hasičů Vás zve koncem srpna na Ukončení prázdnin pro děti a večerní karneval pro dospělé v areálu naší hasičárny. Přesné datum se včas  dozvíte z plakátů.

Jednotka naší obce disponuje prostředky na likvidaci bodavého  hmyzu. V případě potřeby se na nás občané mohou obrátit na tel. 737 963 400 v podobě SMS zprávy. Po této zprávě budete kontaktováni a vybraní členové naší jednotky po posouzení provedou odstranění tohoto hmyzu.  Dále informujeme, že kroužek mladých hasičů po dobu školních prázdnin nebude a začne až v září opět v hasičárně.  Náš sbor organizuje sběr elektrospotřebičů v obci. Prosíme občany, aby své nefunkční televize, pračky, ledničky a jiné elektro­spotřebiče přivezli po domluvě na tel. 739 420 198, 604 149 323 do hasičárny. Více na našich webových stránkách. Přejeme občanům příjemné letní měsíce a v případě dlouhotrvajících tropických dní prosíme o maximální pozornost při rozdělávání otevřeného ohně. I my chceme mít poklidné prázdniny. 

Děkují bravantičtí hasiči. 

Naše webstránky:
bravantice.ikpo.cz/sdh
sdhbravantice.webnode.cz


Myslivecké sdružení Sezina

V druhém čtvrtletí tohoto roku jsme si připomněli dvě významná výročí naší ze­lené historie. Od 22. dubna 1923 uplynulo 95 let, kdy byla založena Československá myslivecká jednota. V epilogu prohlášení této události zaznělo:
Do našeho programu vkládáme vedle šíření myslivecké, myslivecko-kynologické a myslivecko-zvěrolékařské vědy také co největší popularizaci myslivosti, lesa a věd přírodních.
Druhou vzpomínkou je Červen – měsíc myslivosti, založený v roce 1959, ale který byl v roce 1973 doplněn dodatkem … a ochrany přírody. Od tohoto rozšíření uplynulo 45 let.
Nejen výročí, ale i praktická činnost provázela naše snažení k uvedeným zásadám a potřebám. Všechna myslivecká zařízení sloužící k přikrmování zvěře v době strádání byla důkladně vyčištěna a částečně dezin­fikována k likvidaci parazitů. Pokračovali jsme rovněž v odstranění pletiva z bývalých oplocenek, abychom umožnili zvěři přístup k potravě, krytu a reprodukci. Vysadili jsme rovněž další listnáče v našem biocentru a ošetřili jírovcovou alej u našeho zámku. Upravili a oseli jsme zvěřní políčka sloužící ke zkvalitnění příjmu vhodné jakostní potravy. Byl zahájen odlov spárkaté zvěře a odlov šelem negativně působících na naši drobnou zvěř. Zhotovili jsme jednu kazatelnu a zásyp pro úsek Josefovic a jednu kazatelnu pro úsek Cihelna. Odstranili jsme z bezpečnostních důvodů zchátralou kazatelnu k pozorování zvěře. Zajistili jsme pro myslivce z Okresního mysliveckého spolku Opava zkoušky lovecky upotřebitelných psů propůjčením honitby, organizací zkoušek a celodenním občerstvením. Úspěšná byla i naše reprezentace na letošním Dni obce chutným zvěřinovým gulášem a střeleckou vzduchovkovou soutěží pro dospělé i děti.
Přejeme našim občanům, ale především dětem, aby v době prázdnin a dovolené našli v naší nádherné přírodě mnoho sladkých plodů a načerpali nových sil a podnětů k náročným úkolům dalšího pololetí.

Zdeněk Pilich


Rybáři

Jarní závody Mládeže

Píše se 1. května 2018, svátek práce a na tento den připravil výbor MO ČRS Bravantice Dětské rybářské závody. Jsou to letos první závody, které organizace pořádá.

V sedm hodin ráno se postupně začínali scházet „MALÍ“ rybáři v doprovodu rodičů, či rodinných příslušníků. Zapisovali se do prezentační listiny, losovali si lovná místa, na která se postupně přesunuli. Do závodů se přihlásilo 25 závodníků, z toho 19 chlapců a 6 dívek.

V osm hodin byl zvukovým signálem oznámen začátek závodu. Všech 25 závodníků nahazovalo, přikrmovalo a čekalo na „první záběr“. Na celý závod dohlíželi rozhodčí, kteří jsou vždy ochotni pomoci lovícím v nesnadné situaci. První úlovek na sebe nenechal dlouho čekat, byl to „KAPŘÍK“ 47 cm, kterého ulovil Pieš Maxián. Dalšími úlovky byly i líni, amuři a v neposlední řadě „bílá ryba“ Počasí přálo, svítilo sluníčko a ryby braly. Mezitím pořadatelé připravovali občerstvení a malé pohoštění nejen pro závodníky. V 10.30 h zazněl signál, který ukončil první kolo závodu. Děti se sešly u chaty, kde na ně čekalo pohoštění v podobě „ buřtíků“, které si samy opekly na táborovém ohni. Po pauze začalo druhé kolo. Ryby braly, a nejen rybáři, ale i rybářky, se činili.

Největší ryby ulovily:

 • Smutková Dominika, a to KAPRA 52cm,
 • Smutková Patricie KAPRA 51cm,
 • Strašková Eliška KAPRA 50cm,
 • Koplíková Veronika KAPRA 45cm a k tomu LÍNA 36cm.

Byl náhodně uloven i dravec, a to ŠTIKA 44 cm rybářkou Ficovou Adélou.

Umístění:

 • Z řad rybářů si nejlépe vedl pětiletý, a tudíž nejmladší závodník, Zámrský Martin, který ulovil 5 KAPRŮ a 4 CEJNY.Celkem ulovil ryby v délce 249 cm. Tento počet mu vynesl 1. místo.
 • Jako druhý se umístil Pieš Maxián s největší rybou a to AMUREM 63 cm.
 • Na 3. místě skončil Šprla Jan se 145 cm,
 • na 4. místě Vlček Václav se 141 cm,
 • na 5. místě Koplík Ondřej se 104 cm,
 • na 6. místě Smutková Dominika s 95 cm,
 • na 7. místě Ficová Adéla s 84 cm,
 • na 8. místě Socha Jakub s 83 cm,
 • na 9. místě Koplíková Michaela s 82 cm
 • a 10. místo patří Straškové Elišce s 52 cm.

Závěrem mi dovolte poděkovat sponzorům: firmě Rybářské a chovatelské potřeby Bohumín-Skřečoň a firmě FISHING HAUSE rybářské potřeby Ostrava-Po­ruba. Dále děkuji rozhodčím, pořadatelům a členům výboru, kteří se podíleli na přípravě a samotném průběhu závodu. Předsedovi MO panu Romanu Piešovi a panu Miroslavu Mynářovi, kteří se ujali vyhlášení výsledků, předání cen a ukončení celého závodu. Za přípravu občerstvení paní Evě Piešové a slečně Šárce Ryb­kové. A v neposlední řadě děkuji panu Josefu Tomíčkovi, který po celou dobu závodu provázel akci hudbou.

Michalík Radek jednatel ČRS MO Bravantice

Jarní závody Dospělých

Máme 4. den po Dětských rybářských závodech a píše se 5. 5. 2018, tedy den, kdy MO ČRS Bravantice pořádá v pořadí druhé rybářské závody, a to závody „DOSPĚLÝCH RYBÁŘŮ“. Na tento den čekali a těšili se dospělí rybáři a rybářky „PETROVA CECHU“. Začátek prezentace byl stanoven na 5 h ráno, avšak někteří závodníci nemohli dospat a na revír se sjížděli už chvíli po 4 h. Z rána nám počasí moc nepřálo, bylo sychravo, foukal vítr a vypadalo to na déšť. Proto přišla k duhu dobrá káva nebo čaj s nějakým tím dochucujícím lihovým doplňkem. Po ukončení prezentace bylo napočítáno 56 závod­níků, z toho 2 ženy a 54 mužů.

Protože byl revír kvalitně zarybněn kaprem cca 3 q, o průměrné váze 2,5 kg, bylo více než pravděpodobné, že se chytne spousta ryb. To potvrdili i rybáři z dětských závodů, kteří ulovili 38  ks kapra. Všichni kapři byli puštění zpět do revíru!

Po prezentaci a vylosování startovních čísel byli všichni závodníci přivítáni předsedou dozorčí komise panem Miroslavem Mynářem a obeznámeni s pravidly závodu. Poté byla uctěna minutou ticha památka za zesnulého „NAŠEHO KOLEGU“ pana Jiřího Hlobila, který byl dlouholetým funkcionářem naší organizace, a který odešel v květnu 2017 na onen „RYBÁŘSKÝ SVĚT“.

V 6 h zazněl signál, který oznámil 1. kolo závodu. I přes nepříznivé počasí ryby braly od samého začátku. První bodovanou rybu chytil Valečko René, a to KAPRA o délce 51 cm. Braly i „neušlechtilé ryby“, jako plotice, cejn, perlín a okoun. Bohužel tyto ryby se nebodovaly! Během dopoledne se chytilo 23 ks kapra a 2 úhoři. Bodovanou rybou byl: KAPR, AMUR a LÍN.

Po čtyřech hodinách lovu, byla ozná­mena povinná přestávka, která trvala hodinu. V tu dobu se i počasí umoudřilo, začalo svítit sluníčko a vítr ustál. Prostě vymodlené počasí! Závodníci se sešli u rybářské chaty, kde v ceně startovného bylo pro ně přichystáno občerstvení. Grilovali se jak pstruzi, tak makrely a v neposlední řadě i klasické klobásky. Podávalo se jak nealko, tak i točené pivečko, které bylo skvěle vychlazené, káva, čaj a v neposlední řadě i něco tvrdšího na zub „PRO CHLAPY“.

Po přestávce tj. v 11 h, se rozezvučel signál potřetí, který oznámil začátek 2. kola. Závodníci dávali do boje vše. Svůj um, chytali jak na položenou, tak i na plavanou, prokrmovali lovná místa a čekali na tu svou vytouženou rybku. I přes slunné počasí, kdy zpravidla ryba ztrácí zájem o potravu, se nachytalo dalších 42 ks kapra. Ve druhém kole se nejlépe vedlo panu Zámrskému Martinovi.

 • 1. místo tedy patří Zámrskému Martinovi, který ulovil 8  ks KAPRA s celkovým počtem bodů 398
 • 2. místo patří Machů Josefovi s NEJvětší rybou, a to s KAPREM 54 cm
 • 3. místo Valečko René, který ulovil 7 ks KAPRA s celkovým počtem bodů 323
 • 4. místo Adámek Stanislav 293 bodů
 • 5. místo Čapila Petr 268 bodů
 • 6. místo Valečko Karel 201 bodů
 • 7. místo Cigánek Vladimír 194 bodů
 • 8. místo Gajárek Daniel 89 bodů
 • 9. místo Suchatschý Dominik 88 bodů
 • 10. místo Pokluda Tomáš 87 bodů


Největšího úhoře chytil Černota Jiří v délce 48 cm.

Závěrem mi dovolte poděkovat sponzorům: fa. Rybářské a chovatelské potřeby Bohumín-Skřečoň a fa. FISHING HAUSE rybářské potřeby Ostrava-Poruba. Dále děkuji rozhodčím, pořadatelům a členům výboru, kteří se podíleli na přípravě a samotném průběhu závodu. Panu Mynářovi, za obsluhu grilu a jeho dobroty, za prodej nápojů a občerstvení slečně Ryb­kové Šárce a paní Piešové Evě. Pavlovi Schüllerovi za roznášku nápojů na revíru po celou dobu závodu. Předsedovi MO panu Romanu Piešovi a panu Miroslavu Mynářovi, kteří se ujali vyhlášení výs­ledků, předání cen a ukončení celého závodu. V neposlední řadě velké poděkování Josefu Tomíčkovi za propůjčení hudební aparatury, který vás provázel rybářskými písničkami po celou dobu závodu a po ukončení až do nočních hodin zajišťoval zábavu.

Michalík Radek jednatel ČRS MO Bravantice


Společenská rubrika

Jubilanti - významné životní jubileum oslaví: 

 • BENEŠOVÁ Květoslava
 • HAVRÁNEK Vilém
 • SCHULZOVÁ Anna
 • KUČEROVÁ Eva
 • KOŠA Ladislav
 • DENER Václav
 • MRÁZKOVÁ Štefanie
 • ZAJONCOVÁ Taťjana
 • DOHNÁLEK František
Narodili se
 • TOMÁŠKOVÁ Ellen
 • ŠPUNAR Sebastián
 • KOTRLA Patrik
Opustili nás
 • BORUCKÁ Milena
Věnujme tichou vzpomínku.

Všem jubilantům i novým občánkům přejeme mnoho zdraví, štěstí, lásky a rodinné pohody.


KE STAŽENÍ:  pdf Bravanticky Brumla 3/2018 (4.15 MB) pdf
(2.11 MB)


Vytisknout E-mail